W świecie perfum – najbardziej znani perfumiarze część 1

Jest naprawdę mała liczba osób na świecie, które mają niesamowicie wyczulony zmysł węchu i potrafią tworzyć niesamowite ich mieszanki zapachowe, którymi my możemy się cieszyć. Tworzenie takich kombinacji wymaga od nich ogromnej wiedzy, czasu, ale przede wszystkim pasji. Dziś przedstawię dwóch perfumiarzy, dzięki którym świat poznał zapachy magiczne, które czarują tysiące osób.

Pierwszym kompozytorem, jakiego przedstawię jest Francuz Olivier Durbano. Jest to niezwykle ciekawy człowiek, gdyż głównie w centrum jego zainteresowania znajduje się projektowanie naszyjników z różnych kamieni, które często zachowuje w surowej postaci. Co ciekawe nigdy nie tworzy on dwóch takich samych egzemplarzy naszyjników, każdy jest inny, a zatem i wyjątkowy. Skoro zajmuje się projektowaniem biżuterii to pewnie zastanawia Cię, jak się to ma do komponowania perfum. Przytoczę w tym momencie słowa Oliviera, które powinny Ci wiele wyjaśnić. A mianowicie:

,,Minerał i zapach opowiadają tę sama historię”.

W związku z tym stworzył on kolekcję ,,Parfums de Pierres Poéms”, czyli zapachów, które opowiadają o kamieniach. Co roku spod skrzydeł Durbano  wychodzi nowy zapach w prostych buteleczkach zaszywanych w woreczki używane wśród jubilerów francuskich. Na flakonikach nie ma nazw, ale ich kolory są niezwykle sugestywne i w środku woreczka znajdują się dołączone do nich malutkie kuleczki kamieni, więc od razu można się domyślić jakiemu kamieniowi odpowiada. Wśród jego perfum znajdziesz m.in. Kryształ, Turkus, Ametyst, Heliotrop itp.

Kolejnym ze znanych perfumiarzy jest Killian Hennessy, również Francuz. Jego przygoda z tworzeniem zapachów zaczęła się od jego wizyty w muzeum kryształów Baccarat w Paryżu, w którym zainspirował się precyzyjnie i dokładnie wykonanymi przedmiotami. Sam postanowił wtedy, że będzie tworzył niesamowite zapachy w rewelacyjnie wykonanych i zaprojektowanych z najwyższą pieczołowitością flakonach. Mimo tego, że pochodził z rodu, gdzie królowali wytwórcy koniaków on wybrał zapachy. Dziś jest znany, jako twórca najbardziej zaskakujących, intensywnych zapachów wobec, których nie da się przejść obojętnie umieszczonych w idealnie dopracowanych flakonach zamkniętych w pełnych elegancji szkatułkach. Skąd bierze pomysły na ich kompozycje i wykonanie? Przytoczę tutaj jego wypowiedź z wywiadu przeprowadzonego przez Marię Kowalczyk.

,,Zawsze z nazw. To nazwy moich kompozycji są jak rozdziały w książce. Oczywiście książce zapachowej. Perfumy muszą być ekspresją emocji, która zawiera się w ich nazwie. „

Wszystkie jego perfumy są zamknięte we flakonach z czarnego szkła w perfekcyjnie dopracowanych szkatułkach. Jak sam mówi, wszystko od A-Z projektuje sam. Stworzenie jednych perfum zajmuje mu około roku. Do najbardziej znanych zapachów przez niego stworzonych należą m.in. Kilian Intoxicated, Kilian Amber Oud, Kilian Musk Oud i inne.

Oczywiście jest jeszcze wielu innych wartych uwagi perfumiarzy, ale sylwetki kolejnych dwóch przytoczę Wam w następnym wpisie :).