Najdroższe składniki perfum

Często poszukiwania wymarzonych perfum są żmudne i trwają długi czas. Wędrówki po drogeriach czy przeglądanie oferty perfumerii internetowej np. https://esentire.pl są bez owocne i nie przynoszą żadnych skutków. Jeśli już uda nam się znaleźć zapach, który skradnie nasze serce i doskonale wpasuje się w nasz gust, chcemy stać się jego posiadaczami jak najszybciej. Często jednak okazuje się, że cena perfum znacznie przekracza nasze możliwości finansowe – nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, koszt pachnidła zazwyczaj uzależniony jest od składników, tworzących daną kompozycję zapachową. Wartość niektórych jest naprawdę wysoka. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najdroższe składniki perfum.

Które składniki perfum są najcenniejsze?

Na samym wstępie należy wymienić agar bądź też oud. Olejek zapachowy pozyskiwany jest z drzewa agarowego, a dokładnie z jego żywicy. Wytwarzana jest ona jednak tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy roślina zarażona pewnym rodzajem pleśni. Niezainfekowane drzewo agarowe nie posiada żadnego zapachu i byłoby praktycznie bezużyteczne przy produkcji perfum. Za kilogram olejku agarowego, który często określany jest także mianem płynnego złota, trzeba zapłacić od 45 do nawet 250 000 euro.

Jednym z najdroższych składników wykorzystywanym w przemyśle perfumeryjnym jest także ambra. Ambra to nic innego jak wydzielina pozyskiwana z przewodu pokarmowego kaszalota. Uważa się, że powstaje ona na skutek niestrawności. Ambra swoją konsystencją przypomina wosk – jest miękka ale i krucha. Coraz rzadziej jednak składnik ten używany jest w przemyśle perfumeryjnym, głównie ze względu na ochronę kaszalotów. Za kilogram ambry trzeba zapłacić od 7 do 41 tysięcy euro.

Równie cennym składnikiem jest ekstrakt z irysa. Proces jego wytwarzania jest niezwykle żmudny i pracochłonny, stąd też jego wysoka wartość. Należy jednak wspomnieć o tym, że substancje zapachowe wytwarza się z kłączy irysa a nie z kwiatów. Litr olejku pozyskiwanego z tej rośliny może kosztować nawet 33 tysiące euro.