Magia ziół – czyli mięta w perfumach i nie tylko

Na perfumeryjnych półkach znajdziemy cały ogrom pięknych flakonów, w którym zamknięte są przeróżne kompozycje zapachowe. Jedne z nich są lekkie, subtelne i delikatne, inne natomiast bardziej wyraziste, cięższe i ciepłe. Znajdziemy wśród nich perfumy owocowe, kwiatowe, szyprowe, aldehydowe, drzewne czy ziołowe.
Kompozycje zapachowe z dodatkiem ziół to głównie perfumy męskie. Mogą one być zarówno ciepłe i otulające ale również rześkie i świeże. Wiele zależy oczywiście od tego, co wchodzi w skład pachnidła. W dzisiejszym artykule zdradzamy co nieco na temat mięty. Przedstawiamy jej zastosowanie, właściwości jak również to, jaki charakter nadaje kompozycjom zapachowym.

Mięta – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Mięta to niezwykle aromatyczna roślina, wykorzystywana w różnych dziedzinach życia. Nie tylko świetnie sprawdza się jako składnik perfum. Mięta znajduje również swoje zastosowanie w ziołolecznictwie jak również w kulinariach nadając potrawom niepowtarzalnego aromatu. Wśród odmian mięty możemy wyróżnić między innymi pieprzową, polną, zieloną czy nawodną. Do pozyskania olejku zapachowego wykorzystuje się jednak miętę pieprzową. Esencja jest przezroczysta bądź posiada jasnożółtawą barwę. Aromat olejku łączy ze sobą świeżość oraz pikanterię. Jest ostry, wyrazisty oraz intensywny. Akordy mięty doskonale łączą się z zapachem bazylii, majeranku, cytrusów czy rozmarynu.

Mięta to także doskonały dodatek do dań. Chętnie wykorzystywana jest w kuchni angielskiej, amerykańskiej czy hiszpańskiej. Nadaje się również do przyozdabiania deserów czy innych potraw. Mięta najczęściej wzbogaca smak pieczeni, kurczaka czy pieczonych warzyw. Nierzadko również dodawana jest do sosów. Mięta powoduje uczucie chłodu oraz charakteryzuje się świeżym, lekko pikantnym smakiem.

Olejek z mięty doskonale łagodzi uciążliwe bóle głowy i bóle reumatyczne. Sprawdza się w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Poprawia pracę układu trawiennego.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://urodaidealna.pl/mieta-skladnik-perfum-przyprawa-w-kuchni-oraz-srodek-leczniczy/